Mastitas

Mastitas – tai krūties uždegimas, paprastai sukeltas infekcijos. Jis gali užklupti kiekvieną moterį, tačiau dažniausiai jis pasitaiko per pirmuosius 6 žindymo mėnesius. Dėl jo jauna mama jaučiasi labai išsekusi. Kadangi tuo metu ir taip daugybė rūpesčių su naujagimiu, daugelis nuo mastito kenčiančių mamų tiesiog nutraukia žindymą. Tačiau žindyti galima ir toliau, ir žindymas netgi padeda išgyti nuo mastito, o kūdikiui toks žindymas nekenksmingas.
Nors mastitas yra labai nemalonus ir varginantis,jis gana lengvai išgydomas.

nestumo testas

Kas sukelia mastitą?

Mastitas išsivysto, kuomet bakterijos per spenelį patenka į krūtį. Taip gali nutikti, jei žindančios mamos spenelis yra sutrūkęs.
Ilgos pertraukos tarp žindymų, nepilnas krūties ištuštinimas taip pat gali būti mastito priežastimis. Todėl derėtų naudoti skirtingas žindymo padėtis, ir užtikrinti, kad kūdikis žįsta tinkamai.

Simptomai

Pirmasis mastito požymis paprastai yra atsiradęs skausmingas plotelis vienoje iš krūtų. Ta vieta gali būti paraudusi, arba/ir šilta. Jus taip pat gali kamuoti kūno skausmai, krėsti šaltis, galite pradėti karščiuoti.
Vėlesni mastito požymiai: padidėję, skausmingi limfmazgiai pažastyje, prie infekuotos krūties, padažnėjęs pulsas, gripą primenantys simptomai. Blogėjant būklei, ant krūties gali išsivystyti pūlinys.

Kas padidina mastito riziką?

Rizikos faktoriai:
• Esate anksčiau sirgusi mastitu.
• Nukeliate arba praleidžiate žindymus, t.y. žindote (arba ištraukiate pieną pientraukiu) nereguliariai. Jeigu pienas iš krūtų pašalinamas nereguliariai arba nepilnai, jos tampa pernelyg pilnos, o tai labia padidina mastito riziką.
• Jūsų speneliai yra įtrūkę arba labia sudirgę. Taip gali nutikti dėl netinkamo žindymo.
• Jūs sergate anemija. Dėl to Jūs greičiau nuvargstate, ir susilpnėja Jūsų atsparumas infekcijoms.
Žindančias motinas mastitas gali užklupti bet kada, bet tikimybė didžiausia per pirmuosius 2 mėnesius. Vėliau kūdikio žindymas tampa reguliaresnis, o tai sumažina mastito riziką.

Diagnozė

Jūsų gydytojas gali nustatyti, ar Jums mastitas, po pokabio su Jumis apie simptomus, ir po to Jus apžiūrėjus. Specialūs tyrimai paprastai nereikalingi.

Gydymas

Antibiotikai išgydo mastitą. Jeigu gydytojas skiria antibiotikus, vartokite juos kaip priskirta. Nenustokite net jeigu pasijusite geriau – turite baigti visą Jums išrašytą normą. Antibiotai nekenkia kūdikiui. Jeigu antibiotikai iš pradžių negelbsti, gydytojas gali paimti Jūsų pieno mėginį ir duoti jį ištirti laboratorijoje. Taip bus nustatytas bakterijos tipas.
Pati galite palengvinti simptomus daugiau ilsėdamasi, gerdama daugiau skysčių, ir dėdama šiltus arba šaltus kompresus ant skaudančios krūties.
Prieš žindydama, 15-ai minučių uždėkite šiltą drėgną rankšluostį ant skaudamos krūties. Taip darykite bent triskart per dieną. Tai pageriną pieno tekėjimą krūtimi. Lengvas masažas taip pat gali pagelbėti.
Svarbu nedelsiant gydyti mastitą. Negydant gali išsivystyti pūlinys, kurį išgydyti jau sudėtingiau.