Kodėl nevyksta ovuliacija?

Jeigu Jūs žinote, ar įtariate, kad ciklo metu Jūsų organizme nevyksta ovuliacija, greičiausiai dėl to kalta anovuliacija. Anovuliacija – tai ovuliacijos sutrikimas, pasireiškiantis tuo, kad moters organizme ciklo metu nevyksta ovuliacija, t.y. subrendęs kiaušinėlis nepalieka kiaušidės. Kitas ovuliacijos sutrikimas – oligoovuliacija. Tai nereguliari ovuliacija, t.y. ovuliacija vyksta ne kiekvieno ciklo metu. Anovuliacija ir oligoovuliacija yra vienos dažniausių moters nevaisingumo priežasčių. Šiuos sutrikimus turi maždaug 40 proc. nevaisingų moterų.

nestumo testas

Simptomai

Paprastai moterys, kenčiančios nuo anovuliacijos, turi nereguliarius periodus. Blogiausiais atvejais, ciklas gali apskritai nevykti. Jei moters ciklas trumpesnis nei 21 diena arba ilgesnis nei 36 dienos, tokiu atveju yra ovuliacijos sutrikimo rizika. Reikėtų kreiptis pas gydytoją.

Nepavyksta pastoti? Išbandykite ovuliacijos testus >>

Jeigu ciklo trukmė yra artima vidutinei (tarp 21 ir 36 dienų), tačiau kiekvieno ciklo trukmė labai skirtinga (tarkime, vienas ciklas trunka 22 dienas, sekantis – jau 35), tai taip pat gali būti ženklas, kad ovuliacija Jūsų organizme sutrikusi.

Taip pat įmanoma, jog net ir turint reguliarios trukmės ciklą, gali būti ovuliacijos sutrikimas. Tačiau tokie atvejai reti.

Anovuliacija ir nevaisingumas

Kiekviena pora, kurios abu nariai vaisingi, kiekvieną mėnesį turi maždaug 25 proc. tikimybę pastoti. Taigi, net ir kai ovuliacija vyksta be jokių sutrikimų, pastoti pavyksta neiškart.

Tuo tarpu jei moteris kenčia nuo anovuliacijos, ji apskritai negali pastoti. Priežastis paprasta – nėra kiaušinėlio, kuris galėtų būti apvaisintas. Jeigu moteriai oligoovuliacija, ji turi šansų pastoti, tačiau jie gerokai menkesni nei sveikos moters, nes ovuliacija dėl oligoovuliacijos vyksta tik kai kurių ciklų metu. Be to, nereguliarių ciklų metu subrendę kiaušinėliai paprastai būna ne patys gyvybingiausi, tai dar labiau sumažina pastojimo tikimybę.

Svarbu atminti, kad oligoovuliacijos sutikrimas (kaip ir anovuliacija) reiškia, kad moters organizme hormonų pusiausvyra yra  sutrikusi. Šie sutrikimai gali nulemti kitas problemas, pavyzdžiui gimdos kaklelio gleivių trūkumas, gimdos dangalų nepakankamas išsivystymas (jie reikalingi apvaisinto kiaušinėlio impalntacijai), per maža progesterono koncentracija ir kt.

Anovuliacijos priežastys

Anovuliaciją ir oligoovuliaciją gali sukelti eilė faktorių. Vis dėlto dažniausia priežastis – PCOS, arba policistinių kiaušidžių sindromas.

Daugiau apie PCOS skaitykite čia >>

Kiti faktoriai:

  • Antsvoris
  • Per mažas svoris
  • Per didelis fizinis krūvis
  • Perimenopauzė
  • Hiperlaktinemija
  • Skydliaukės sutrikimai (hipertiroidizmas arba hipotiroidizmas)
  • Labai didelis stresas

Diagnozė

Jei vizito pas gydytoją metu paaiškės, kad Jūsų ciklas nereguliarus ar apskritai nevyksta, Jums iškart bus įtariamas ovuliacijos sutrikimas (būtent, anovuliacija arba oligoovuliacija). Jūsų gydytojas gali paprašyti Jūsų kelis mėnesius reguliariai stebėti savo kūno temperatūrą. Jums taip pat turėtų būti atlikti kraujo tyrimai, kad būtų nustatyta hormonų koncentracija. Pavyzdžiui, progesterono koncentracija labai padidėja po ovuliacijos, todėl jeigu Jūsų organizme progesterono lygis nepadidėja mėnesio bėgyje, greičiausiai ovuliacija nevyksta apskritai.

Jums taip pat gali būti atliktas ultragarso tyrimas. Jo metu bus patikrinta gimda ir kiaušidė, jų dydis, forma, taip pat gali būti nustatyta, ar yra PCOS rizika.

Gydymas

Anovuliacijos gydymas priklausys nuo ją sukėlusių faktorių. Kai kuriais atvejais, anovuliacija gali būti gydoma tiesiog pakeičiant mitybą ar kitus gyvenimo būdo ypatumus. Jeigu anovuliaciją sukėlė per mažas kūno svoris arba per didelis fizinis krūvis (pvz., intensyvus sportas), svorio priaugimas ar krūvio mažinimas (atitinkamai) gali padėti.

Tas pats pasakytina ir apie antsvorį. Jeigu Jūs turite viršsvorio, 10 proc. kūno masės sumažinimas gali būti pakankamas, kad vėl prasidėtų ovuliacija.

Tačiau dažniausiai anovuliacija gydoma tam tikrais vaistais (vaisingumo vaistai). Primiausia tai klomido turintys preparatai. Šie vaistai išties veiksmingi: klomidas sugrąžina ovuliaciją vidutiniškai maždaug 80 proc. nuo anovuliacijos kenčiančių moterų. Dar daugiau – po pusės metų gydymo klomido turinčiais vaistais, pastoja vidutiniškai net 45 proc. moterų. Be klomido, yra ir daugiau įvairių preparatų, padėsiančių Jums išsigydyti ovuliacijos sutrikimus.

Moterims, kurios kenčia nuo PCOS, tokie vaistai kaip Metforminas, gali būti labai veiksmingi. Paprastai šiuos vaistus reikia vartoti maždaug pusę metų.