Pirmas nėštumo trimestras

Pirmas nėštumo trimestras (1-12 nėštumo savaitės) daugumai, ypač pirmąkart besilaukiančioms, būna ganėtinai sunkus išbandymas. Reikia prisitaikyti prie didžiulių pokyčių organizme.
Nors naujagimio laukimas yra vienas labiausiai jaudinančių gyvenimo etapų, kartu tai labai atsakingas laikotarpis, kuriam reikia būti gerai pasirengus. Žinant ko galima tikėtis konkrečiu nėštumo metu gali labai palengvinti šį laikotarpį.

nestumo testas

Kūno pokyčiai

Nėštumas būna skirtingas kiekvienai moteriai. Vienos jaučiasi puikiai, žvaliai, kitos – labai prastai, tiesiog nepavydėtinai. Aptarsime keletą kūno pokyčių, kurių galite tikėtis, ir keletą pavojingų ženklų, dėl kurių reiktų kreiptis pas gydytoją.

Kraujavimas

Maždaug 25 procentai nėščiųjų patiria nedidelį kraujavimą pirmojo nėštumo trimestro metu. Nėštumo pradžioje nedidelis kraujavimas gali reikšti, kad apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtino gimdos sienelės gleivinėje (t.y. įvyko implantacija). Tačiau jeigu patiriate gausų kraujavimą (kaip mėnesinių metu), jaučiate skausmus pilvo srityje, nedelsiant kreipkitės pas gydytoją. Tai gali būti persileidimo arba ektopinio nėštumo (negimdinis nėštumas) požymiai.

Padidėjęs krūtų jautrumas

Jautrios ar pabrinkusios krūtys yra vienas iš pirmųjų nėštumo požymių. To priežastis – hormonų veikla, rengianti Jūsų krūtyse esančias pieno liaukas būsimo kūdikio žindymui. Padidėjęs krūtų jautrumas paprastai tęsiasi viso pirmojo trimestro metu. Galite dėvėti vienu dydžiu didesnę liemenėlę, laisvesnes, nevaržančias liemenėles, arba nedėvėti jų visai.

Vidurių užkietėjimas

Nėštumo metu, raumenų susitraukimai, kurie įprastai padeda maistui judėti žarnynu, pasidaro silpnesni dėl padidėjusio progesterono kiekio. Pridėkime dar padidėjusį gaunamos geležies kiekį (vartojant prenatalinius vitaminus), ir gauname vidurių užkietėjimą ir dujų kaupimąsi, nuo kurių kenčia dauguma nėščiųjų. Pagelbėti sau galite gerdama daugiau skysčių, valgydama daug skaidulų turintį maistą. Fizinis aktyvumas taip pat padeda.
Jeigu vidurių užkietėjimas tampa sunkiai pakeliamas, pasitarkite su gydytojų apie nežalingų, nestiprių laisvinamųjų vartojimą.

Išskyros

Nėštumo pradžioje normalu pastebėti šiek tiek balsvų išskyrų iš makšties. Jos vadinamos leukorėja. Savo spalva jos primena pieną, ir yra šiek tiek tirštos. Leukorėja gali pasirodyti jau 4-ąją nėštumo savaitę. Vėliau šių išskyrų daugėja. Kad jaustumėtės patogiau, dėvėkite lengvai priglundančius apatinius iš medvilnės, vienkartinius įklotus. Nenaudokite tamponų – taip galite sukelti infekciją. Jeigu išskyros ima skleisti nemalonų kvapą, ar pasikeičia jų spalva (žalsvos, gelsvos) arba konsistencija – nedelsiant kreipkitės pas gydytoją.

Nuovargis

Jūsų organizmas nėštumo metu patiria nemažą krūvį, mat jis turi pasirūpinti augančių vaisiumi. Todėl nėštumo metu įprasta greičiau pasijusti nuvargusiai, išsekusiai. Nusnauskite, pagulėkite tada, kai tik pasijuntate pavargusi bet kuriuo dienos metu. Būtinai pasirūpinkite, kad gautumėte pakankamai geležies. Geležies trūkumas gali privesti prie mažakraujystės, dėl kurios jausitės visiškai išsekusi.

Uoslės ir skonio pokyčiai

Daugelis yra girdėję apie tai, kaip nėščios moterys labai nori tam tikrų maisto produktų, dažnai tokių, kurių anksčiau net nemėgdavo. Daugiau nei 60 proc. nėščiųjų patiria stiprų poreikį tam tikriems maisto produktams. Kita vertus, apie pusė nėščiųjų patiria visišką kai kurių produktų negalėjimą valgyti (nors iki pastojimo galbūt juos mėgo!). Jeigu jaučiate didelį norą valgyti produktus, kurie yra sveiki, mažai kaloringi ir apskritai tinkami nėščiosios mitybai – nevaržykite savęs. Tačiau kai kuriais atvejais jaučiamas noras valgyti nevalgomus dalykus – molį, purvą ir pan. Tokiu atveju kreipkitės pas gydytoją.

Dažnas šlapinimasis

Nors pirmojo nėštumo trimestro metu vaisius dar labai nedidelis, gimda nuolat didėja. Bedidėdama ji ima spausti šlapimo pūslę, todėl beveik nuolat norima šlapintis. Jokiu būdu nemažinkite skysčių vartojimo – jų reikia Jums ir Jūsų vaisiui. Tačiau venkite kofeino, kuris stimuliuoja pūslę – ypač prieš miegą. Ir nelaikykite šlapimo – kai tik užsimanote, skubėkite į tualetą.

Padidėjęs rūgštingumas – „graužia rėmuo“

Dėl nėštumo metu padidėjančios progesterono koncentracijos organizme atsipalaiduoja stemplės apačioje esantis raukas. Dėl to skrandžio sultys ir maistas gali kilti viršun, kas ir sukelia nemalonų jausmą – rėmens graužimą. Padėti gali dažnesnis valgymas mažomis porcijomis. Negulėkite tik pavalgiusi, venkite riebaus, aštraus, rūgštaus (pvz. citrusinių vaisių) maisto. Taip pat galite pakelti pagalvę aukščiau kai miegate.

Nuotaikų kaita

Nuovargis, besikeičianti hormonų veikla organizme lemia, kad nėščiosios nuotaika labai nepastovi. Dažnai jaučiamas išgąstis, nusivylimas, netgi panika. Nesivaržykite verkti, tačiau jeigu jaučiatės labai prastai, išsiliekite artimiesiems – partneriui, šeimos nariams, draugėms/-ams.

Rytinis pykinimas

Pirmas nėštumo trimestras pasižymi pykinimu (angl. morning sickness). Tai yra vienas žinomiausių ir įprasčiausių nėštumo požymių. Pykinimą patiria daugiau nei 85 proc. nėščiųjų. To priežastis – vėlgi hormonų veikla. Pykinimas paprastai jaučiamss visą pirmąjį nėštumo trimestrą. Vienoms moterims pykinmas nestiprus, kitos beveik kiekvieną ideną pradeda vėmimu. Paprastai pykinimas stipriausias ryte (todėl dažnai tai ir vadinama „rytiniu pykinimu“). Kad palengvintumėte šį nemalonų pojūtį, užkandžiaukite nedidelėmis porcijomis daug baltymų turinčiu maistu (pvz. mėsa, sūriu, trapučiais), gurkšnokite vandenį, vaisių (pvz. obuolių) sultis. Tai daryti galite iš pat ryto dar net nepakilusi iš lovos. Venkite bet kokio maisto, kuris didina pykinimą. Pats savaime pykinimas ir vėmimas nėra pavojingas reiškinys, tačiau jeigu jis labai vargina, yra labai stirpiai išreikštas, tai gali neigiamai atsiliepti Jūsų vaisiaus mitybai. Todėl tokiu atveju kriepkitės pas gydytoją.

Kūno svorio didėjimas

Nėštumas yra vienas nedagelio laikotarpių moters gyvenime, kuomet kūno svorio augimas yra teigiamas dalykas. Tačiau ir tuomet jis neturėtų augti pernelyg nevaržomai. Per pirmąjį nėštumo trimestrą normalu priaugti 1,5-3 kilogramus. Tačiau gydytojas gali patarti ir kitaip, jeigu Jūs pastojote turėdama viršsvorio ar kūno svoris buvo nepakankamas. Nors dažnai sakoma, kad nėščioji turi valgyti už du, tačiau nepiktnaudžiaukite. Pirmojo trimestro metu Jūsų vaisiui papildomai reikia maždaug 150 kcal per dieną. Šias papildomas kalorija gaukite su sveiku maistu: vaisiais, daržovėmis, pilno grūdo duonos produktais, liesa mėsa ir pan.

Pavojingi simptomai

Yra keletas požymių, kurių atsiradimas nėštumo metu yra rimtas pavojaus signalas, ir tokiu atveju reikia nedelsiant kreipti pas medikus:
• Stiprus skausmas pilvo srityje
• Gausus kraujavimas
• Stiprus galvos svaigimas
• Staigus kūno masės padidėjimas, arba per menkas kūno masės padidėjimas

Antras nėštumo trimestras >>