Antras nėštumo trimestras

Prasidėjęs antras nėštumo trimestras (13-28 nėštumo savaitės) paprastai sutampa su savijautos pagerėjimu. Pirmojo trimestro metu varginęs pykinimas, nuovargis baigia išnykti, todėl imate jaustis energingesnė, galima sakyti – jaučiatės panašiai kaip iki pastojimo.
Antras nėštumo trimestras daugumai nėščiųjų yra lengviausi trys nėštumo mėnesiai. Šiuo laiku labai palanku planuoti ir ruoštis gimdymui ir kūdikio auginimui.
Antrojo trimestro metu vaisius auga labai sparčiai. 18-22-tą nėštumo savaitėmis Jums turėtų būti atliktas ultragarso tyrimas, kad būtų patikrintas vaisiaus vystymasis. Tuo metu galima sužinoti ir būsimo vaikelio lytį, jeigu tik to pageidaujate.
Nors jaučiatės geriau, antras nėštumo trimestras taip pat kupinas ryškių organizmo pokyčių.

nestumo testas

<<Pirmas nėštumo trimestras

Kūno pokyčiai

Nugaros skausmas

Kūno masės padidėjimas per kelis pastaruosius mėnesius smarkiai padidino Jūsų nugarai tenkantį krūvį. Ją ima dažnai mausti, skaudėti. Sėdėkite tiesiai laikydama nugarą, ir kėdė turėtų būti su gera atrama nugarai. Miegokite ant šono, tarp kojų įsprauskite pagalvę. Venkite kilnoti sunkiai, lankstytis. Dėvėkite tik žemą, patogią avalynę. Jeigu nugaros skausmas ima labai varginti, išbandykite masažą, skirtą nėščiosioms.

Kraujuojančios dantenos

Maždaug pusė nėščiųjų kenčia nuo patinusių, kraujuojančių dantenų. Hormonų veiklos pokyčiai lemia, kad daugiau kraujo yra pernešama dantenų link, todėl jos tampa jautrios, ima kraujuoti. Po gimdymo paprastai dantenos vėl tampa kokios buvo iki nėštumo. Nėštumo metu naudokite minkštą dantų šepetėlį, nevalykite dantų pernelyg stipriai, tačiau labai svarbu yra neapleisti dantų higienos nėštumo metu. Tyrimai parodė, kad besilaukiančios moterys, kurios turėjo parodontozę, turi didesnę tikimybę priešlaikiniam gimdymui, arba pagimdyti mažesnės kūno masės kūdikį.

Krūtų padidėjimas

Nors pirmojo trimestro metu padidėjęs krūtų jautrumas jau turėtų išblėsti, krūtys vis dar auga. Jūsų kūnas rengiasi žindymui. Todėl dėvėkite didesnė liemenėlę, kad jaustumėtės patogiai.

Užsikimšusi nosis ir kraujavimas iš nosies

Dėl besikeičiančios hormonų veiklos besilaukiančios moters nosies gleivinė sustorėja, todėl nosis dažnai būna užsikimšusi. Naktį galite pradėti knarkti. Dėl gleivinės pokyčių nosis taip pat ima lengviau kraujuoti. Sustabdyti kraujavimą iš nosies galite laikydama galvą tiesiai (neatloškite galvos atgal), ir lengvai suspausdama nosį kelioms minutėms. Tačiau vaistus nuo užsikimšusios nosies naudokite tik būtinai pasitarusi su gydytoju. Padėti gali drėgmės padidinimas kambaryje, kuriame miegate.

Išskyros

Kaip ir pirmojo trimestro metu, antrajame trimestre įprasta matyti pieno spalvos, skysto kremo konsistencijos išskyras iš makšties. Tačiau išskyrų su laiku šiek tiek daugėja. Dėvėkite medvilninius, lengvai priglundančius apatinius, nenaudokite tampono. Jeigu išskyros tampa nemalonaus kvapo, pakinta jų spalva (į žalsvą, gelsvą, ar su krauju, arba jeigu išsiskiria daug skaidrių išskyrų), nedelsiant kreipkitės pas gydytoją.

Dažnas šlapinimasis

Antrojo trimestro metu gimda pajudės aukštyn, taip kiek atlaisvindama šlapimo pūslę. Todėl antrajame trimestre bus kiek lengviau – šlapinti norėsite ne taip dažnai, kaip pirmajame trimestre. Tačiau trečiojo trimestro metu vėl turėtumėte dažniau norėti į tualetą.

Plaukų augimas

Dėl hormonų veiklos gali paspartėti plaukų augimas – ant įvairių kūno vietų. Dažnai moteriai tai gali sukelti nepatogumų. Galvos plaukai tampa storesni. Neretai plaukai ima augti tokiose vietose, kur anksčiau neaugo arba jų beveik nebuvo – ant veido, rankų, nugaros. Skutimasis ir rovimas yra saugiausios priemonės šalinti plaukus nėštumo metu. Dauguma specialistų nerekomenduoja plaukų šalinti lazeriu, elektrolize, vašku ir kt. priemonėmis, kurių poveikį nėštumo metu dar turi patvirtinti tyrimai.

Galvos skausmas

Galvos skausmas yra viena dažniausių nėščiąsias varginančių dalykų. Stenkitės daug ilsėtis, išbandykite atpalaiduojančius pratimus (gilus kvėpavimas ir pan.). Aspirinas ir ibumofenas neturėtų būti vartojami nėštumo metu, dėl nuskausminamųjų vartojimo pasitarkite su gydytoju. Nėščiosioms paprastai leidžiama vartoti acetaminofeną.

Vidurių užkietėjimas ir rėmens graužimas

Šiuos nemalonius dalykus sukelia – vėlgi – hormonų veikla. Jie atpalaiduoja tam tikrus raumenis, kurie sulaiko skrandžio turinį nuo patekimo į stemplę, ir raumenis, stumiančius suvirškintą maistą žarnynu žemyn. Nuo rėmens graužimo padeda valgymas dažniau ir mažesnėmis porcijomis, taip pat venkite riebaus, aštraus, rūgštaus maisto. Nuo vidurių užkietėjimo padeda daug skaidulų turintis maistas, daug skysčių, taip pat fizinis aktyvumas.

Hemorojus

Hemorojus išsivysto dėl kraujagyslių išsiplėtimo aplink išangę. Taip nutinka dėl suintensyvėjusios kraujotakos nėštumo metu. Dėl galimo gydymo pasitarkite su gydytoju.

Vaisiaus spardymasis

Nėštumo viduryje jau turėtumėte jausti pirmuosius vaisiaus judesius. Jeigu vis dar nejaučiate – nesijaudinkite. Kai kurios nėščiosios nejaučia jokių vaisiaus judesių iki pat šešto nėštumo mėnesio.

Odos pokyčiai

Nėščiosios dažnai atrodo paraudusios. Dėl tokios odos vėl kalti hormonai. Dėl padidėjusio odos pigmento melanino kiekio gali atsirasti tamsios dėmės ant veido (kartais vadinamo „nėštumo kauke“), arba tamsi žemyn einanti ant pilvo. Visos šios žymės išnyksta po gimdymo. Galite naudoti pudrą paslėpti žymes ant veido. Oda nėštumo metu tampa labai jautri saulei. Todėl venkite buvimo saulėje tarp 10-os ir 14-os valandos. Naudokite apsauginį kremą nuo saulės.
Gali taip pat atsirasti rausvų linijų (strijų) ant pilvo, krūtų, šlaunų. Jos atsiranda odai stengiantis prisitaikyti prie labai sparčiai didėjančių minėtų kūno dalių. Nors yra nemažai gamintojų, siūlančių kremus, kurie neva padeda išvengti strijų, yra labai mažai įrodymų, kad tokie kremai iš tiesų veiksmingi. Dauguma strijų turėtų išnykti po gimdymo.

Varikozinės venos

Dėl augančio vaisiaus kraujo cirkuliacija organizme suintensyvėja. Dėl to ant odos gali pasirodyti mažos raudonos gyslelės (voratinklinės venos). Jos paprastai išnyksta po gimdymo. Didžiulis kojoms tenkantis krūvis sulėtina kraujo apytaką jose, dėl to kojų venos išsiplečia, tampa mėlynos ar violetinės. Išvengti venų išsiplėtimo praktiškai nėra galimybių. Tačiau galite padėti sau, jeigu ilgiau sėdėdama laikysite kojas horizontaliai (padėjusi ant mažos kėdutės ir pan.), daugiau judėdama. Taip pat galite mūvėti specialias timpas. Varikozinės venos paprastai ima nykti po trijų mėnesio nuo gimdymo.

Kūno svoris

Pykinimas, taip varginęs pirmojo trimestro metu, jau turėtų praeiti. Todėl apetitas antrajame trimestre turėtų grįžti ir išaugti. Tačiau turėkite saiką: antrojo trimestro metu turėtumėte papildomai gauti 300-500 kcal kasdien (lyginant su laikotarpiu iki pastojimo). Per savaitę normaliai turėtumėte priaugti po 0,25-0,5 kg.

Pavojingi simptomai

Yra keletas požymių, kurių atsiradimas nėštumo metu yra rimtas pavojaus signalas, ir tokiu atveju reikia nedelsiant kreipti pas medikus:
• Stiprus skausmas pilvo srityje
• Gausus kraujavimas
• Stiprus galvos svaigimas
• Staigus kūno masės padidėjimas (daugiau nei 3 kg per mėnesį), arba per menkas kūno masės padidėjimas (per pirmąsias 20 nėštumo savaičių priaugote mažiau nei 10 kg).

Trečias nėštumo tirmestras >>