15 patarimų kaip pastoti

Tam, kad lengviau pastotumėte, pirmiausia pravartu gerai išmanyti ovuliaciją, savo mėnesinių ciklą, vaisingumą lemiančius veiksnius. Čia pateikiame 15 patarimų kaip pastoti.

nestumo testas

1. Išmanykite kuo daugiau apie savo mėnesinių ciklą
Gerai pažinoti savo ciklą be galo svarbu kiekvienai būsimai mamai. Jūsų ciklo pradžia sutampa su hormonų išskyrimu Jūsų organizme: kaip tik tuo metu kiaušinėliai pradeda didėti. Dėl tų pačių hormonų veiklos 2-14 ciklo dienomis gimdos gleivinė storėja – ji tampa pasirengusi priimti apvaisintą kiaušinėlį.

2. Kas vyksta per ovuliaciją?
Vidutinė mėnesinių ciklo trukmė yra 28-32 dienos. Ovuliacija paprastai vyksta tarp 11 ir 21-os jūsų ciklo dienos. Jūsų organizmas išskiria hormoną, vadinamą liuteinizuojančiu hormonu, arba tiesiog LH, dėl kurio veiklos kiaušinėlis palieka kiaušidę. Tuo pat metu, gimdos kaklelio gleivinė tampa slidesnė – tam, kad sperma lengviau judėtų tikslo link.

3. Svarbiausia – tinkamas metas
Mergaitės gimsta su 1-2 mln. kiaušinėlių, tačiau per gyvenimą subręsta tik 300-400 kiaušinėlių. Paprastai per vieną ciklą iš kiaušidės išleidžiamas tik vienas kiaušinėlis. Palikęs kiaušidę, kiaušinėlis juda kiaušintakiu gimdos link. Būtent tuo metu, kai jis keliauja, spermatozoidas gali apvaisinti subrendusį kiaušinėlį. Jei apvaisinimas neįvyksta per 24 valandas nuo to laiko, kai kiaušinėlis paliko kiaušidę, kiaušinėlis sunyksta. Sperma gali išlikti gyvybinga 3-5 dienas, štai kodėl labai svarbu yra žinoti, kada Jūsų organizme vyksta ovuliacija. Taip galite planuoti lytinius santykius taip, kad tikimybė pastoti būtų didžiausia.

4. Kaip sužinoti savo vaisingiausias dienas?
Paprastai didžiausia tikimybė pastoti būna tuomet, kai mylimasi 1-2 dienos prieš ovuliaciją. Jei Jūsų ciklas trunka 28 dienas, atsiskaičiuokite 14 dienų nuo tada, kuomet turėtų prasidėti sekantis ciklas. Susiplanuokite taip, kad būtent tuo laikotarpiu mylėtumėtes kas antrą dieną, tarkim 12 ir 14-tą Jūsų ciklo dienomis. Turėkite omenyje, kad mylintis kasdien, Jūsų partnerio sperma gali tapti kiek prastesnės kokybės. Kadangi menesinių ciklo trukmė kiekvienai moteriai yra skirtinga, pasiskaičiuoti tikėtiną ovuliacijos datą padės vaisingų dienų (ovuliacijos) skaičiuoklė.

5. Kūno temperatūra padės sužinoti ovuliacijos laiką
Po to, kai kiaušinėlis palieka kiaušidę, išskiriamas hormonas progesteronas, kuris padeda vystytis gimdos sienelei. Progesterono veikla ir nulemia šiek tiek pakilusią Jūsų kūno temperatūrą. Todėl matuojantis temperatūra kiekvieną rytą tik pabudus (dar lovoje), galite išsiaiškinti, ar Jūsų organizme jau įvyko ovuliacija. Deja, tai nėra pats patikimiausias ir tiksliausias būdas ovuliacijai nustatyti.

6. Ovuliacijos nustatymas pagal hormonų kiekį
Staigus LH hormono kiekio padidėjimas Jūsų organizme nulemia tai, kad kiaušinėlis palieka kiaušidę. Hormono koncentracija padidėja paprastai dar 36 valandos prieš tai. Ovuliacijos testai nustato, ar LH kiekis Jūsų organizme yra padidėjęs. Tokiu būdu dar iš anksto galima sužinoti, kada įvyks ovuliacija. Ovuliacijos testai yra itin tikslūs, patikimi ir paprasti naudoti namie. Tikrintis derėtų pradėti 1-2 dienas prieš tikėtiną LH kiekio padidėjimą, tuomet būsite tikra, kad nepraleisite ovuliacijos.

7. Paskutinė ciklo stadija
Antroje Jūsų ciklo fazėje hormono progesterono veikla paruošia gimdos sienelę apvaisintam kiaušinėliui ten įsitvirtinti. Tačiau jei kiaušinėlis neapsvaisinamas ir neįsitvirtina gimdos sienelėje, tiek sienelė, tiek kiaušinėlis suyra, progesterono kiekis sumažėja, ir maždaug po 12-16 dienų suirę audiniai iš gimdos sienelės kartu su krauju pašalinami iš gimdos, ir tuo pačiu iš moters organizmo. Tai ir yra menstruacijos. Paprastai tai trunka 3-7 dienas. Po to ciklas vėl prasideda iš naujo.

8. Kaip paskatinti ovuliaciją?
Vis daugėja įrodymų, kad vaisingumas priklauso nuo išorinių faktorių. Jei norite padidinti savo šansus pastoti, patartina:

  • valgyti maisto produktus, turinčius daug folio rųgšties
  • valgyti daugiau organinių, ekologiškų produktų
  • vengti tam tikrų plastikų (įskaitant naudojamą pakavimui)
  • palaikyti normalią kūno masę (dieta ir fizinis aktyvumas)

9. Kūno svoris labai svarbus vaisingumui
Tyrimai parodė, kad moterys, kurių kūno masės indeksas (KMI) buvo didesnis nei normalus, pastojo per dvigubai ilgesnį laiką nei normalų KMI turinčios moterys. Jei Jūs turite antsvorio, papildomų kilogramų atsikratymas gali smarkiai padidinti Jūsų šansus pastoti. Įrodyta, kad 5-10 proc. kūno svorio sumažėjimas labai padeda tiek ovuliacijai, tiek greitesniam pastojimui. Antsvoris gali tapti nevaisingumo ir žemo testosterono kiekio priežastimi ir vyrams. Labai mažas kūno svoris taip pat gali būti nevaisingumo priežastimi.

10. Amžius įtakoja vaisingumą
Vaisingumas mažėja su metais, ypač nuo maždaug 35 metų. Vyresnis amžius gali taip pat reikšti, kad priemonės vaisingumui padidinti/atstatyti gali būti neveiksmingos. Specialistai teigia, kad jei Jums mažiau nei 35 metai, pas gydytoją kreipkitės po 12 mėnesių nesėkmingų bandymų pastoti; jei Jums virš 35 metų, pas gydytoją kreipkitės jau po 6 mėnesių nesėkmingų bandymų pastoti.

11. Su amžiumi mažėja ir vyrų vaisingumas
Tyrimai rodo, kad spermatozoidų skaičius ir jų mobilumas mažėja su amžiumi. Tačiau vyrams nėra tokio tikslaus amžiaus, nuo kada jie nebegali apvaisinti moters. Viena studija parodė, kad vyrams, kuriems daugiau nei 45 metai, prireikė daugiau laiko su partnere susilaukti vaiko, nei kad jaunesniems vyrams. Taigi, jei Jūsų partneris vyresnio amžiaus, pravartu pasitarti su gydytoju dėl būdų padidinti savo šansus pastoti.

12. Kaip vyrai gali padidinti savo vaisingumą?

  • venkite streso
  • atsisakykite alkoholio ir tabako
  • palaikykite normalų kūno svorį
  • vartokite maisto produktus su daug cinko (mėsa, grūdai, jūros produktai, kiaušiniai), seleno (mėsa, jūros produktai, grybai, dribsniai, braziliški riešutai), ir vitamino E
  • lytiniai organai neturėtų būti aukštoje temperatūroje – venkite pirties, ilgo buvimo karštoje vonioje ir pan.

13. Nevaisingumo gydymas
Nevaisingumą gali sukelti eilė faktorių. Pirmiausia gydytojas turėtų ištirti Jus ir Jūsų partnerį. Nevaisingumui gydyti gali būti naudojami tam tikri medikamentai, stimuliuojantys ovuliaciją. Kita išeitis – dirbtinis apvaisinimas. Jo metu (nuotrauka žemiau) kiaušinėlis paimamas iš kiaušidės, apvaisinamas, ir vėl implantuojamas į gimdą.

14. Kaip veikia nėštumo testai
Namie naudojami nėštumo testai – patogus, greitas būdas pasitikrinti, ar Jūs nėščia. Šie testai jautrūs vadinamajam nėštumo hormonui hCG, kuris organizme išskiriamas, kai apvaisintas kiaušinėlis įsitvirtina gimdos sienelėje. Kai kurie ankstyvi testai gali parodyti Jūsų nėštumą jau po savaitės nuo pastojimo.

15. Nėštumas: 5 ankstyvi nėštumo požymiai

  • vėluoja mėnesinės
  • padažnėjęs šlapinimasis
  • greičiau pavargstama
  • rytinis pykinimas (gali būti ir visą dieną)
  • krūtys padidėja ir pasidaro jautrios